Tájékoztatók
Féreghajtás
Közegészségügyi és állategészségügyi szempontból is fontos az állatok rendszeres féreghajtása, mert egyes férgek emberben is megtelepedhetnek Különösen nagy jelentőségű ez kisgyermekes családoknál, ahol a gyerekek nem feltétlenül tartják be a higiénés szabályokat, illetve az ő immunrendszerük még kevésbé fejlett. A fiatal állatok többsége fertőzött férgekkel, mivel az anyaállat férgessége esetén a kicsik már a méhen belül, illetve a későbbiekben az anyatejjel fertőződnek. A peték a tápcsatornában kikelnek, majd rövid vándorlás után a bélben válnak kifejlett, szaporodóképes féreggé. A bélfalban megkapaszkodnak, táplálkoznak, és a bélsárban továbbítják utódaikat, féregpeték vagy galandférgek esetében féreg-ízek formájában. Nem minden pete jut el a bélbe, vannak, amelyek betokozódnak, mintegy „elbújnak” az izmokban, egyes belső szervekben és csak betegségek, az ellenálló-képesség csökkenésével, például utazások, gazda-váltás, betegség, vemhesség alkalmával vándorolnak ismét tovább a bél irányába.
Kölyök állatok féregtelenítése: Kölyköket már 2 hetes kortól lehet féregteleníteni. Rendelőnkben a féreghajtást 6-8 hetes kortól (az oltások mellett) 2 hetente ismételjük.
Felnőtt állatok esetében az éves kötelező féreghajtáson kívül egy gondos gazdának érdemes 3 havonta féreghajtani az állatot. Javasoljuk, hogy kisgyermekes családokban erre fektessenek különösen nagy hangsúlyt.